Ruczaj (571 332 997) Prądnik (533 867 676)

Dieta Dukana – czy naprawdę jest taka skuteczna?

20 listopada 2014
Dieta Dukana – czy naprawdę jest taka skuteczna?

Od dawna świat mediów zalewa nas informacjami o coraz nowszych i lepszych dietach. Należy patrzeć na nie z przymrużeniem oka, gdyż tylko dobrze zbilansowana dieta, dobrana do indywidualnych potrzeb danej osoby daje długofalowe rezultaty, bez efektu „jojo”.

Jedną z modnych i popularnych diet jest dieta dr. Dukana. Jest to dieta bogata w białka. To prawda, że powoduje większą redukcję masy ciała niż diety o mniejszej zawartości tego składnika, jednak dyskusyjnym jest fakt jej wpływu na uczucie sytości oraz zdrowie. Analizując jej zalecenia należy wspomnieć o kilku podstawowych problemach, które mogą się pojawić podczas jej stosowania w procesie odchudzania:

  1. W pierwszym etapie diety źródłem błonnika może być skromna łyżka otrąb, co jest ilością niewystarczającą w stosunku do zalecanego spożycia tego składnika. Na tym etapie eliminujemy warzywa oraz kasze, makarony i pieczywo, które są dobrym źródłem błonnika. Jego brak w diecie może powodować uciążliwe zaparcia, a długotrwały niedobór może doprowadzić do powstania raka jelita grubego, gdyż błonnik w przewodzie pokarmowym pełni funkcję „miotełki” usuwającej szkodliwe produkty przemiany materii. Wspominana faza jest fazą białkowo- tłuszczową, gdyż stosowane są tu produkty mięsne i nabiałowe. Wiele z tych produktów zawiera duże ilości nasyconych kwasów tłuszczowych, które jak wiemy nie są zalecane do spożycia w dużych ilościach ze względu na ich negatywny wpływ na układ sercowo- naczyniowy ( podnoszenie poziomu cholesterolu, wpływają na powstawanie zmian miażdżyco rodnych itd.).
  2. Podczas stosowania diety bogatej w białka i ubogiej w węglowodany, ograniczony zostaje transport glukozy do mózgu. Glukoza jest podstawowym i jedynym składnikiem odżywiającym nasz mózg. Tworzą się natomiast zarówno we krwi, jak i w moczu ciała ketonowe, co jest wynikiem zużywania kwasów tłuszczowych jako substratu energetycznego zastępującego glukozę. Stają się wtedy one głównym źródłem energii dla ośrodkowego układu nerwowego, co może początkowo zmniejszyć uczucie głodu, ale również spowodować zaburzenia koncentracji i uczucie zmęczenia. Taki stan przypomina etap niewyrównanej cukrzycy, w której również często obserwujemy gwałtowny spadek masy ciała. I to właśnie z powodu stanu ketozy w który zostaje wprowadzony nasz organizm, spadek masy jest tak spektakularny.
  3. O ile etap pierwszy jest krótki, kolejny może trwać nawet kilka miesięcy, podczas których tracimy wiele cennych składników mineralnych, zarówno mikro- jaki i makroelementów oraz witamin, a ich niedobory objawią się dopiero po dłuższym czasie stosowania mono- diety. Szczególną uwagę należy zwrócić na wapń, którego wchłanianie z przewodu pokarmowego w przypadku stosowania diety bogatej w białka jest utrudnione, co może skutkować ubytkiem masy kostnej, a u niektórych osób nawet osteoporozą.
  4. W kolejnym etapie, poza produktami spożywanymi w dwóch pierwszych dopuszczone już zostają niektóre warzywa, jednak te będące dobrym źródłem białka roślinnego – jak np. fasola, groch, ciecierzyca, soczewica są przeciwwskazane, skutkiem czego może być nieprawidłowy proces odbudowy tkanek organizmu.

Reasumując dieta Dukana wpływa negatywnie na pracę wątroby i nerek. Duża ilość białka w diecie powoduje zwiększone wytwarzanie mocznika, co obciąża zarówno nerki, jak i wątrobę.

U osób otyłych, które stosują tę dietę dla uzyskania szybkiego spadku wagi, występuje tzw. niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Nadmierne obciążenie tego narządu w czasie stosowania diety Dukana, może przyczynić się do gwałtowniejszego postępu choroby.

Warunkiem utrzymania zadowalającej masy ciała jest więc odpowiedni bilans energetyczny, który możemy uzyskać stosując odpowiednio zbilansowaną dietę, oraz ruch, który zapewni nam młodość i dobre samopoczucie na długie lata.

Autor: Agnieszka Kupczyk,
dietetyk