Ruczaj (571 332 997) Prądnik (533 867 676)

Masaż a bóle głowy

27 lutego 2015
Masaż a bóle głowy

Coraz więcej osób, w tym również młodych skarży się na bóle kręgosłupa. Żyjemy w czasach, w których większość osób prowadzi siedzący tryb życia. Nieprawidłowa postawa, godziny spędzone przed komputerem czy telewizorem na źle przystosowanych siedziskach, powodują często dokuczliwe dolegliwości. Nieleczone mogą prowadzić do poważnych komplikacji w późniejszym wieku. Ponadto bardzo niekorzystny wpływ na nasz organizm ma stres. Często to właśnie on odpowiada za napięcia mięśniowe pleców.

Wczesna profilaktyka i zabiegi mogą cofnąć niekorzystne zmiany. Bardzo duża ilość schorzeń w naszym organizmie spowodowana jest nieprawidłową postawą lub kontuzjami. W obu przypadkach w leczeniu bardzo ważną rolę odgrywa masaż.

Kręgosłup jest jednym z najdoskonalszych wynalazków w naszym ciele. Często jest jednak przez nas zaniedbywany. Jednymi z najpopularniejszych schorzeń związanych z kręgosłupem są bóle głowy i karku, ból dolnej części pleców i rwa kulszowa.

Ból głowy, karku i obręczy barkowej często jest przez nas bagatelizowany. Tłumaczymy go złymi warunkami pogodowymi i najczęściej leczenie kończy się na zażyciu tabletki przeciwbólowej. Często powody są inne, czasem bardzo niebezpieczne, jak atak serca, innym razem powodem są stłuczenia, zaziębienie i wychłodzenie mięśni, kontuzje tkanki miękkiej, zmiany zwyrodnieniowe lub napięcia mięśniowe. Szyja i ramiona są zbudowane z kości, nerwów, mięśni, ścięgien i innych wspierających struktur. Osłabione mięśnie karku, spowodowane głownie brakiem aktywności fizycznej lub noszeniem kołnierza ortopedycznego nie zapewniają skutecznej stabilizacji odcinka szyjnego, co prowadzi to stanów bólowych i sprzyja kontuzjom.

Odwrotną sytuacją jest nadmierne napięcie mięśni karku, które może być skutkiem długotrwałego stresu, spędzania czasu w pozycji siedzącej, prowadzenia auta. W tym wypadku kręgi przemieszczają się minimalnie ze swojego miejsca i ściskają żyły szyi. Zaciśnięte żyły ulegają rozszerzeniu, co z kolei podrażnia nerwy, które je otaczają. Ból pojawia się z reguły tylko po jednej stronie głowy.

W obu przypadkach rolę wspomagającą leczenie spełnia masaż. W przypadku osłabienia mięśni – masaż ma za zadanie wspomagać ich odbudowę. Należy rozpoczynać od delikatnego uciskania, by w miarę postępu rehabilitacji i odbudowy wzmacniać nacisk i przygotować mięśnie do coraz większego wysiłku.

W przypadku nadmiernie napiętych mięśni również zaczyna się od delikatnego masażu, gdyż mocniejszy nacisk może powodować ból. Jest to jednak zawsze sprawa indywidualna osoby masowanej, gdyż każdy z nas ma inny próg bólu. Masaż napiętych mięśni skupia się początkowo na ich rozgrzaniu poprzez rozcieranie chorego miejsca, a następnie stopniowe coraz silniejsze ugniatanie i „rozbijanie” spiętych włókien mięśniowych.

Sam zabieg masażu powinien być relaksujący. Odprężony organizm sam się rozluźnia, co niewątpliwie wpływa na obniżenie poziomu stresu i rozluźnienie mięśni. Należy jednak pamiętać, że sam masaż relaksacyjny nie pomoże na ciężkie dolegliwości i czasami zabieg z użyciem większej siły nacisku jest niezbędny do osiągnięcia dobrego rezultatu.

Przed każdym masażem powinno się przeprowadzić rozmowę z lekarzem i upewnić się o ewentualnych przeciwwskazaniach, gdyż nie każdy ból jest spowodowany akurat spiętymi mięśniami.

Autor: Izabela Skała