Ruczaj (571 332 997) Prądnik (533 867 676)

Błonnik – dlaczego jest tak istotny?

17 lipca 2015
Błonnik – dlaczego jest tak istotny?

Coraz częściej w reklamach pojawiają się panie o smukłej sylwetce zachęcające nas do jedzenia produktów bogatych w błonnik. Większość z nas nie zdaje sobie jednak sprawy z tego czym on właściwie jest. Warto więc zrozumieć jak ważny element stanowi to włókno pokarmowe w naszym codziennym odżywianiu.

Czym jest błonnik i jakie są jego funkcje?

W odżywianiu istotne jest, aby jadłospis obfitował w pełnoziarniste produkty zbożowe, owoce i warzywa. To właśnie te produkty są bogate w błonnik. Jest on bardzo cennym składnikiem żywności pochodzenia roślinnego, nazywanym też włóknem surowym. Nie ulega trawieniu w przewodzie pokarmowym człowieka. Po co zatem go jeść? Otóż po to, aby uniknąć wielu chorób i poprawić swoje trawienie. Spełnia on szereg istotnych funkcji w naszym organizmie:

  • wykazuje ochronny wpływ w stosunku do rozwoju raka jelita grubego,
  • wypełnia jelita, dając uczucie sytości, stanowi główny element diet odchudzających.
  • ma zdolność zatrzymywania wody oraz zwiększenie uczucia sytości,
  • reguluje pracy jelit i zwiększa objętość stolca,
  • obniża poziom cholesterolu we krwi i wiąże kwasy żółciowe,
  • zapobiega zaparciom,
  • działa przeciwmiażdżycowo,
  • ma zdolność wiązania substancji szkodliwych tj. metali ciężkich.

Co zatem jeść aby wzbogacić nasz jadłospis w błonnik?

Oprócz wielu preparatów dostępnych na rynku, można go przede wszystkim spotkać w produktach naturalnych: wielu owocach i warzywach, takich jak jabłka, karczochy, szparagi, pomarańcze, brzoskwinie. Najlepszym źródłem błonnika wśród produktów zbożowych jest kasza manna, kasza jęczmienna, ryż brązowy, pieczywo żytnie i pszenne z mąki graham, a także płatki zbożowe. Szczególną grupę produktów o wysokiej zawartości błonnika stanowią orzechy, suszone owoce, nasiona dyni i słonecznika. Wg Światowej Organizacji Zdrowia zalecane jest spożycie 20-35g błonnika na osobę na dzień.

Wzbogacając dietę w błonnik warto jednak pamiętać o kilku zasadach. Nierozpuszczalne składniki włókna mogą bowiem obniżyć wchłanianie niektórych leków, mogąc tym samym zmniejszyć ich skuteczność. Należy zatem zachować odstęp między spożywaniem zwiększonych ilości błonnika a środkami farmakologicznymi. Podczas przyjmowania dużych dawek włókna surowego istotna jest także równoczesna, wysoka podaż wody. Ze względu na zdolność chłonięcia jej przez włókno, niedostateczna ilość spożytych płynów, może spowodować zwiększenie gęstości i twardości stolca, a co za tym idzie powodować zaparcia.

Jedzenie jest jedną z największych przyjemności, ale od tego co spożywa się każdego dnia zależy zdrowie i samopoczucie w późnej starości. Błonnik jako żywność funkcjonalna stanowi przyszłość dla osób zmagających się z otyłością, czy też wysokim poziomem cholesterolu. Jest on licznie wykorzystywany do produkcji preparatów wysoko błonnikowych oraz jako dodatek do żywności. Warto sięgać po błonnik każdego dnia, nie tylko dla zachowania smukłej sylwetki, ale także by cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem dziś i przez długie lata.

Autor: Justyna
dietetyk All For Body