Ruczaj (571 332 997) Prądnik (533 867 676)

Jak mądrze się odżywiać podczas treningów?

2 października 2015
Jak mądrze się odżywiać podczas treningów?

Często spotykam się z pytaniami klientów dotyczących codziennego odżywiania się. Niestety człowiek nie zainteresowany tematyką fitness czy dietetyką jest bardzo podatny na stereotypy i mity, które w większości nie mają odbicia w rzeczywistości.

Jak często powinniśmy spożywać posiłki?

Wszystko zależy tutaj od tego jaką dyscyplinę trenujemy. Są sporty, w przypadku których w zupełności wystarczą 3 posiłki dziennie. Jednak bywają i takie, gdzie łącznie z pożywianiem się w trakcie treningów trzeba to robić nawet 9 razy.  Dla ogółu – 5 zbilansowanych posiłków co 3 godziny jest jak najbardziej w porządku.

Dobór odpowiedniej diety

Podobnie sprawa wygląda jeśli mówimy o składnikach odżywczych przyjmowanych jako źródło energii. Część dyscyplin sportowych skupia się bardziej na tłuszczach, a część na węglowodanach. Natomiast jeśli mówimy  o sportowcach-amatorach, to skłaniam się do tego, by opierać  dietę na balansie pomiędzy średnią ilością białka, węglowodanów oraz lekką przewagą tłuszczy.

O której powinno się zjeść ostatni posiłek?

Często spotykana zwłaszcza na forach internetowych jest opinia, że po 18:00 nie powinno się już nic jeść. To oczywiście totalny mit.  Zalecanym jest by posilić się nie później niż około 2 godziny przed położeniem się spać.  Po obfitej kolacji, pokarm dostaje się do żołądka, który musi mieć czas na strawienie go.  Mięsień, który zaciska wlot pożywienia do żołądka, w momencie kiedy leżymy i przewracamy się z boku na bok podczas snu, niekoniecznie może utrzymać pokarm w żołądku, co doprowadzić może do refluksu czy też zgagi.

Czy należy ćwiczyć na czczo?

Jeśli osoby chcą zrzucić zbędne kilogramy to jest to jakaś opcja. Osobiście jej nie polecam, jeśli już to radziłbym ją wdrażać pod kontrolą dietetyka lub trenera. Natomiast najkorzystniej jest zjeść posiłek i odczekać, aż się strawi  czyli około 2 h, następnie zrobić trening, a potem jeszcze raz coś zjeść.

Czy powinno się jeść słodycze przed południem?

Nie jestem zwolennikiem słodyczy, lecz jeśli spożywane są rano to jest większa szansa, że spożytkujemy je bardziej na energię niż tkankę tłuszczową. Jest coś takiego, że rano mamy uszczuplony poziom glikogenu mięśniowego i wątrobowego i te słodycze teoretycznie mogłyby uzupełnić ten poziom. Praktyka ta traci jednak sens w momencie, gdy ktoś rano jada słodycze, potem siada do samochodu i 8h siedzi za biurkiem. Jeśli już musimy to najlepiej spożywać je po intensywnym treningu.

Autor: Wojciech Habało
trener personalny i dietetyk All For Body