Ruczaj (571 332 997) Prądnik (533 867 676)

Staw biodrowy a bieganie

9 października 2015
Staw biodrowy a bieganie

Najczęstsze kontuzje wśród biegaczy związane są ze stawem kolanowym. W całym układzie motorycznym kończyny dolnej, kolano jest najsłabszym ogniwem i dlatego „obrywa” najbardziej. Ale problem może mieć swoje źródło zupełnie gdzie indziej – np. w stawie biodrowym.

Najczęstsze kontuzje wśród biegaczy związane są ze stawem kolanowym, bolesność dotyczy czasem środka rzepki, czasem stron pobocznych lub tyłu kolana. W całym układzie motorycznym kończyny dolnej kolano jest najsłabszym ogniwem, bo jego powierzchnie stawowe nie są zwarte, a utrzymują je na miejscu tylko więzadła i mięśnie. To sprawia, że właśnie kolano „obrywa” najbardziej.

Jednak dolegliwość może pochodzić od struktury bardziej stabilnej, a zaburzonej funkcjonalnie. Dysfunkcja potrafi się piąć od stawu skokowego lub zstępować ze stawu biodrowego, który często jako pierwszy ulega zaburzeniom, choć sam boli na końcu. Najczęstsze kontuzje wśród biegaczy związane są ze stawem kolanowym. Dolegliwość może pochodzić jednak od struktury bardziej stabilnej, a zaburzonej funkcjonalnie. Dysfunkcja potrafi się piąć od stawu skokowego lub zstępować ze stawu biodrowego, który często jako pierwszy ulega zaburzeniom, choć sam boli na końcu.

Staw biodrowy – narażony z każdej strony

Taka specyfika stawu biodrowego wynika z jego położenia oraz budowy. Znajduję się on w bliskim sąsiedztwie mięśni dna miednicy, kręgosłupa, stawu biodrowo-krzyżowego oraz kolana. To na jego wysokości krzyżują się spirale mięsniowo-powięziowe, które wykorzystujemy w ruchach złożonych (takich jak bieganie). Co więcej, przez kontakt ze środkiem miednicy przenoszą się przeciążenia z tych struktur powstałych np. w wyniku stresu emocjonalnego. Poprzez złe wykorzystywanie przepony do oddychania, również podrażniamy struktury stawu i tak narażone na wielkie przeciążenia.

Sam staw przenosi ciężar ciała na kończyny dolne i jest pośrednikiem pomiędzy kręgosłupem a podłożem. Jest on bardziej narażony na przeciążenia statyczne niż dynamiczne. Innymi słowy, bardziej szkodzi mu bezruch i stres emocjonalny, niż ruch. Fakt, że staw biodrowy jest odbiorcą licznych przeciążeń i odbija się na nim stan otaczających go tkanek, sprawia, że biodra zmieniają swoją ruchomość, a przez to nie spełniają w pełni swoich funkcji.

Co ma biodro do kolana?

W związku z tym, że występują zaburzenia w mobilności biodra, kolano musi przejmować jego niektóre funkcje. To powoduje rozciąganie się więzadeł stawu kolanowego i samo kolano staje się narażone na uszkodzenia. Zmienione czynnościowo tkanki okolic biodra promieniują do kolana, co imituje poważne schorzenia.

Profilaktyka, test, leczenie

Najprostszym testem, a jednocześnie profilaktyką i leczeniem stawu biodrowego, jest prawidłowe wykonywanie siadu tureckiego, japońskiego (niektórzy fizjoterapeuci wspominają także o płotkarskim). Zaleca się również wszystkie pozycje rozciągające pośladki, gdyż wymusza to ułożenie biodra w jego maksymalnych fizjologicznych zakresach ruchu, co spowoduje odżywienie i regenerację całej powierzchni stawowej.

Warto dbać o biodro bo w innym wypadku grozi nam poważna kontuzja kolana lub mięśni podudzia. Prawidłowo zadbane odwdzięczy nam się sprawnym, szybkim i przyjemnym biegiem.

Autor: Maciej
fizjoterapeuta All For Body