Ruczaj (571 332 997) Prądnik (533 867 676)

Akcja motywacja. 5 zasad, które zwiększą Twoją wytrwałość

14 marca 2016
Akcja motywacja. 5 zasad, które zwiększą Twoją wytrwałość

Nadchodząca wiosna to okres nowych postanowień, dążenia do zmiany swoich nawyków żywieniowych i przede wszystkim – walki ze zbędnymi kilogramami. Gwarantem sukcesu w osiągnięciu tych celów jest silna motywacja i towarzysząca jej wytrwałość. Wszystkim, którzy wybudzają się z zimowego snu lub tym, którzy potrzebują dodatkowego bodźca podpowiadamy, jak kilka prostych zasad utrzyma zapał do zmian i tym razem nie pozwoli poprzestać jedynie na „wielkich planach”.

1. MAŁYMI KROKAMI DO SUKCESU

Pamiętaj, że najlepszym motywatorem jest stopniowanie swoich celów. Ambicja do wielkiej zmiany jest dobra, ale tylko wtedy, kiedy będzie rozłożona w czasie. Kilka krótkoterminowych zadań pozwoli na wprowadzenie ewentualnych zmian w naszym planie treningowym i – co najważniejsze – umożliwi ciągłą obserwację swoich postępów. Często rozpoczynając przygodę z trenowaniem żądamy natychmiastowych wielkich efektów, co zawsze wiąże się z rozczarowaniem, frustracją, a w końcu rezygnacją. Docenianie małych sukcesów i realizacja kolejnych pomniejszych etapów dodadzą nam energii i zmotywują do dalszej pracy.

2. ZNAJDŹ MOTYWACJĘ W DRUGIEJ OSOBIE

Jeśli nie do końca sobie ufasz – znajdź partnera treningowego. Wzajemne wsparcie i motywacja ułatwią przetrwanie gorszych momentów, a jeden sukces będzie napędzał kolejny. Wspólnie możecie walczyć o wymarzone sylwetki, a zdrowa rywalizacja i porównywanie wyników nada tempa treningom. Kolejnym pomysłem jest zmiana swojego stylu życia pod okiem trenera personalnego, który nie tylko ustali najodpowiedniejszy dla Ciebie plan, ale zadba również o motywację i będzie bezlitosny dla łatwych wymówek. 😉

3. PLANUJ, OBSERWUJ I WERYFIKUJ

Wyznaczenie sobie kroków milowych i sprawdzanie postępów to podstawa – dzięki temu przekonasz się, czy Twoje codzienne wysiłki przekładają się na konkretne wyniki. Jeśli fizjologia sportu nie jest Twoją mocną stroną i nie wiesz, jakie cele powinieneś realizować w określonym czasie, sięgnij po wsparcie trenera on-line, który podpowie Ci, czego możesz (i powinieneś!) od siebie wymagać.

4. PRZEŁAM RUTYNĘ I ZADBAJ O RÓŻNORODNOŚĆ

Nie pozwól żeby złapała Cię treningowa rutyna. Nie ma nic złego w ulubionych zestawach ćwiczeń pod warunkiem, że od czasu do czasu urozmaicisz je czymś zupełnie innym i zadbasz o kompleksowość. Szukaj nowych inspiracji, sprawdzaj, co przynosi Ci satysfakcję i eksperymentuj. Skorzystaj z pogodnych dni i przenieś trening na świeże powietrze. „Wsłuchaj się” w swój organizm i obserwuj ciało, łatwiej będzie Ci ocenić, które partie ciała są słabsze i wymagają więcej uwagi. W miarę możliwości zmieniaj również czas wykonywania treningu – organizm inaczej funkcjonuje o różnych porach dnia, odmienna jest więc jego wydolność i siła. Pamiętaj żeby nie zanudzać zarówno swojego ciała, jak i umysłu!

5. NIE JEDNORAZOWA ZMIANA, A NOWY STYL ŻYCIA

Zmiany musisz również dokonać w swoim sposobie myślenia. Zacznij myśleć o treningach i zdrowym odżywaniu nie jako o jednorazowej zmianie i pojedynczym celu, który trzeba szybko zrealizować przed latem, ale jako o nowych, dobrych nawykach i przyzwyczajeniach, a w końcu o nowym stylu życia! Nie istnieją złote przepisy na sukces ani krótsza, łatwiejsza droga. Wszystko zależy od Twojej motywacji i wytrwałości w dążeniu do wyznaczonych celów, a jeżeli dalej na usta cisną Ci się wymówki – wróć do punktu pierwszego 😉